środa, 11 sierpnia 2010

Materiały do części kulturowej olimpiad i konkursów językowych cz. 2

W tej części omawiam materiały anglojęzyczne, które poświęcone są tylko Wielkiej Brytanii lub tylko USA. W zestawieniu umieściłem książki Andrzeja Diniejki, które co prawda są nieosiągalne w zwykłej sprzedaży, jednak można – i naprawdę warto! – poszukać ich w bibliotekach lub próbować "zapolować" na nie w komisach czy na Allegro.


4. Materiały poświęcone Wielkiej Brytanii i Irlandii

Andrzej Diniejko "English Speaking Countries 1 - Intoduction to the United Kingdom of Great Britain and Ireland and the Republic of Ireland" (1999), WSiP

Bardzo dobrą pozycją poświęconą Zjednoczonemu Królestwu oraz Republice Irlandii jest książka Andrzej Diniejki o bardzo długim tytule "English Speaking Countries 1 – Intoduction to the United Kingdom of Great Britain and Ireland and the Republic of Ireland". W części poświęconej Wielkiej Brytanii autor przedstawia szczegółowo naród, historię, instytucje, gospodarkę, system edukacji, kulturę oraz styl życia i sport. Druga część książki poświęcona jest Irlandii, ale pomimo podobnego układu jej zawartość jest o wiele skromniejsza niż części brytyjskiej. Książka została przez autora uaktualniona w 2009 roku. Niestety pozycja ta jest ciężko osiągalna w formie drukowanej, ponieważ ukazała się nakładem WSiP w 1999 roku i od tej pory nie jest wznawiana. Na szczęście istnieje w formie pliku PDF – doradzam przeszukanie strony Chomikuj.pl.

Zalety:
– zawiera omówienie dwóch krajów: Wielkiej Brytanii oraz Irlandii
– uwzględnia gospodarkę oraz wiele zagadnień społecznych
– zawiera ramki z wyjaśnieniem trudniejszych wyrazów oraz mini-testy

Wady
– w postaci drukowanej osiągalna tylko w bibliotekach


Roman Ociepa "United Kingdom at a Glance" (2009), ParkEdukacja tutaj

Książka "United Kingdom at a Glance" napisana została przez autora tego bloga. Jest to jedna z najświeższych i najaktualniejszych pozycji na rynku poświęconych Wielkiej Brytanii. Książka zawiera 100 tekstów poświęconych m. in. geografii, historii, językowi angielskiemu, florze i faunie, instytucjom politycznym, ważnym miejscom, kulturze, sportom, słynnym pisarzom oraz życiu codziennemu. W założeniu jest to książka "pierwszego kontaktu", która może służyć jako leksykon, gdyż teksty są krótkie i mogą być przerabiane w dowolnej kolejności. Można też książkę wykorzystać jako podręcznik realioznawstwa brytyjskiego i zapoznawać się systematycznie z kolejnymi sekcjami. Każdemu tekstowi towarzyszy powiązany z nim zestaw 3-4 ćwiczeń leksykalnych.

Zalety
– kompleksowe omówienie zagadnień związanych z Wielką Brytanią i Irlandią Północną
– zawiera zestawy ćwiczeń leksykalne z kluczem
– cena w księgarniach nie przekracza 40 złotych

Wady
– nieuwzględnienie niektórych ważnych tematów, np. systemu edukacyjnego


David McDowall "An Illustrated History of Britain" (1989), Longman tutaj

Ponad 20 lat temu wydawnictwo Longman opublikowało książkę Davida McDowalla "An Illustrated History of Britain". Jak na książkę, która prezentuje historię Wielkiej Brytanii od czasu prehistorycznych do roku 1987, jest to pozycja o stosunkowo niewielkiej objętości – niewiele ponad 180 stron (a trzeba pamiętać, że książka jest bogato ilustrowana). McDowall używa stosunkowo prostego języka, a same zagadnienia hisotryczne, geograficzne i społeczne prezentuje w sposób żywy i ciekawy. Książka jest wykorzystywana od wielu lat jako podstawowy podręcznik historii Wielkiej Brytanii w kolegiach nauczycielskiech oraz filologiach.

Zalety
– książka napisana prostym, przystępnym językiem
– tematyka uwzględnia takie zagadnienia jak życie codzienne czy wynalazki
– niewielka objętość (jak na książkę poświęconą historii Wielkiej Brytanii)

Wady
– wysoka cena (prawie 70 złotych)Paul Harvey, Rhodri Jones "Britain Explored" (1992), Longman

"Britain Explored" to niewielka książka (176 stron), która stara się przybliżyć osiemnaście zagadnień, koncentrując się głównie na geografii, zagadnieniach politycznych i gospodarczych oraz życiu codziennemu na terenie Wielkiej Brytanii. Na każde zagadnienie składa się 4-6 stron omówienia tematu, jedna strona z ćwiczeniami do nagranej wypowiedzi oraz jedna strona pytań podsumowujących. Książka jest bogato ilustrowana, wiele w niej tabelek, map, wykresów, diagramów i ilustracji.

Na rynku dostępne jest obecnie "Britain Explored. New Edition" wydane w 2002 roku i do niego kieruje link


Zalety
– prosty i przystępny język
– diagramy i tableki dają możliwość ćwiczenia opisów "informacji wizualnej"
– dużo pytań do tekstów, zapis nagrań

Wady
– bardzo wysoka cena nowego wydania (prawie 80 złotych)


5. Materiały poświęcone USA

Andrzej Diniejko "English Speaking Countries. An Introduction to the United States of America" (2005), Egis Sp. z o.o.

Andrzej Diniejko po kilku latach od wydania "English Speaking Countries 1..." napisał podobną książkę poświęconą USA, w której omawia szczegółowo podstawowe aspekty realioznawcze: geografię, historię, instytucje, gospodarkę, etc. Niestety pozycja ta jest ciężko osiągalna w formie drukowanej, ponieważ ukazała się nakładem wydawnictwa Egis Sp. z o.o. w 2005 roku i od wyczerpania nakładu nie jest wznawiana.

Zalety:
– zawiera pełne omówienie zagadnień związanych z USA
– informacje są w miarę aktualne, gdyż książka została wydana w 2005 roku
– zawiera mini-testy

Wady
– w postaci drukowanej osiągalna tylko w bibliotekach


Bryn O'Callaghan "An Illustrated History of the USA" (1990), tutaj

Książka O'Callaghna "An Illustrated History of the USA" pojawiła się na rynku równe 20 lat temu. Jej rozwiązania i szata graficzna są zbliżone do książki Davida McDowalla "An Illustrated History of Britain": prosty język, przystępnie podane tematu, szeroki zakres tematyczny, wiele mapek i ilustracji. Autor rozpoczyna od przedstawienia rdzennych mieszkańców kontynentu północnoamerykańskiego, a kończy w 1988 roku. Książka jest wykorzystywana od wielu lat jako podstawowy podręcznik historii USA w kolegiach nauczycielskiech oraz filologiach. Niestety, przesadzona jest cena – za 69,90 PLN otrzymujemy książkę o objętości 144 stron (w co wydawca wlicza też spisy treści oraz indeks!).

Zalety
– książka napisana prostym, przystępnym językiem
– liczne ramki, w których omówione są szczegółowo ważniejsze wydarzenia i pojęcia
– niewielka objętość

Wady
– wysoka cena (prawie 70 złotych)

W trzeciej części omówienia rekomendacje jeszcze kilku pozycji anglojęzycznych oraz linki.

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

Materiały do części kulturowej olimpiad i konkursów językowych cz. 1

Wakacje na półmetku, zbliża się powoli rok szkolny, a wraz z nim czas olimpiad i konkursów językowych. Poniżej przedstawiam więc krótki przegląd materiałów, które mogą być przydatne w przygotowaniach do części kulturowej.

1. Przewodniki z serii DK Eyewitness Guide

Umieszczenie tych pozycji na samym początku listy może stanowić pewne zaskoczenie dla Czytelnika, ale uważam je za cenne źródło informacji. Każdy przewodnik zawiera nie tylko systematyczny przegląd geografii danego kraju, ale również znajdziemy w nim sporo informacji na temat historii, świąt narodowych, czy ważniejszych miejscach i budowlach. Ważnym elementem przewodników DK Eyewitness Guide jest doskonała oprawa wizualna, czyli kolorowe plany miast, przekroje ważniejszych budynków, plany posiadłości i parków, itd.

Zalety:
– niewygórowana cena na Amazonie (ok. 10 funtów za jedną książkę)
– kopalnia informacji nt. geografii
– wspaniałe ilustracje i diagramy

Wady
– wersje angielskie trzeba sprowadzić z zagranicy

DK Eyewitness Travel Guide: Great Britain tutaj
DK Eyewitness Travel Guide: USA tutaj
DK Eyewitness Travel Guide: Ireland tutaj


2. Przewodniki z serii Lonely Planet

O ile przewodniki z serii Lonely Planet nie są tak atrakcyjne wizualnie jak przewodniki DK Eyewitness Guide, zawierają one jednak o wiele więcej informacji faktograficznych. Perełką samą w sobie jest początkowa część każdego przewodnika, która zawsze zawiera bardzo szczegółowe rozdziały "History", "The Culture", "Arts", "Food & Drink" i "Environment". Reszta przewodnika nie jest już tak atrakcyjna, ale znajdziemy w nich sporo mapek miast, ciekawych ramek z dodatkowymi objaśnieniami, czy wprowadzenia do poszczególnych regionów kraju.

Zalety:
– niewygórowana cena na Amazonie (ok. 10 funtów za jedną książkę)
– kopalnia informacji nt. geografii
– świetna część "kraj w pigułce"

Wady
– wersje angielskie trzeba sprowadzić z zagranicy

Great Britain (Lonely Planet Country Guide) tutaj
USA (Lonely Planet Multi Country Guide) tutaj
Ireland (Lonely Planet Country Guides) tutaj


3. Pozycje poświęcone Wielkiej Brytanii oraz USA

Christopher Garwood, Guglielmo Gardani, Edda Peris "Aspects of Britain and the USA" (1992), OUP tutaj

Atrakcyjną pozycją jest "Aspects of Britain and the USA". Książeczka liczy sobie niewiele ponad 90 stron formatu A4 i podzielona jest na osiem sekcji: The British People, The Geography of Britain, British History, British Institutions, The American People, American Geography, American History, American Institutions. Na końcu znajdują się też dwa krótkie rozdziały Commercial, Economic and Political Institutions oraz The English Language. Teksty zamieszczone w tej książce są niedługie, a napisane są prosty, przystępnym językiem. Książka nadaje się idealnie dla konkursowiczów z gimnazjum lub dla licealistów przygotowujących się do OJA w ostatniej chwili. Niestety nie zawiera ona żadnych informacji z zakresu literatury czy szeroko rozumianej sztuki.

Zalety
– dostępna w Polsce
– książka poświęcona Wielkiej Brytanii i USA
– przejrzysta organizacja materiału, krótkie teksty

Wady
– wysoka cena jak na taką objętość (kosztuje ponad 60 złotych)

"Oxford Guide to British and American Culture" 2nd edition (2005), OUP tutaj

Przygotowując się do konkursu językowego lub olimpiady warto mieć pod ręką leksykon "Oxford Guide to British and American Culture". Ułożony jest on w układzie alfabetycznym i zawiera notki poświęcone miejscom, osobom, instytucjom, pojęciom i wydarzeniom związnym z historią, literaturą, sztuką, zwyczajami, geografią, sportem i życiem codziennym krajów anglojęzycznych. Warto zauważyć, że leksykon nie ogranicza się tylko do kultury "wysokiej", znajdziemy więc w nim też takie hasła jak "Arnold Schwarzenegger", "The Rolling Stones" czy "Garfield" (sic!). Niestety objętość książki – ponad 10,000 haseł zawartych na blisko 600 stronach – sprawia, że nie jest to materiał nadający się do systematycznego przerobienia (choć może trafi się cyborg, który odważy się na to...).

Zalety
– dostępna w Polsce
– uwzględnia zarówno kulturę wysoką jak i masową
– wiele dłuższych haseł i osobne artykuły, które szczegółowo prezentują zagadnienia

Wady
– wysoka cena (kosztuje ponad 100 złotych)


"Longman Dictionary of English Language and Culture". 3rd edition (2005), Longman tutaj

Podobną pozycją do prezentowanej wyżej jest "Longman Dictionary of English Language and Culture". Zawiera on ponad 15,000 haseł kulturowych, które poświęcone są geografii, historii, kulturze (także masowej) oraz sztuce, Integralną częścią książki jest zwykły słownik języka angielskiego, który liczy sobie ok. 80,000 wyrazów. Warto zastanowić się, czy zakupić ten słownik, który jest pozycją typu "dwa-w-jednym" (cena rekomendowana 129,90), czy kupować osobno słownik językowy i "Oxford Guide...", gdzie ten ostatni kosztuje ponad 120 złotych. Z własnego doświadczenia wiem, że "Longman Dictionary..." wystarczał mi jako słownik monojęzyczny na studiach magisterskich.

Zalety
– dostępna w Polsce
– uwzględnia zarówno kulturę wysoką jak i masową
– zawiera porządny, obszerny słownik języka angielskiego (English-English)

Wady
– wysoka cena (kosztuje ponad 100 złotych)

W kolejnym wpisie przedstawię materiały poświęcone Wielkiej Brytanii i USA.