poniedziałek, 30 września 2013

Nowy podręcznik – Let's Visit Ireland


Najwyższa już pora uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, nad czym pracuję od kilku miesięcy. Z początkiem 2014 roku premierę będzie miał podręcznik mojego autorstwa pod tytułem Let's Visit Ireland. Jest to tzw. photocopiable resource book, czyli książka z materiałami do kopiowania. Podręcznik prezentuje różnorakie aspekty geografii, historii, kultury oraz życia codziennego Irlandii, czyli Republiki Irlandii oraz Irlandii Północnej. Książka przeznaczone jest jako materiał pomocniczy dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także szkół językowych. Poziom określam na B1/B2, ale myślę, że przyda się też w szkole podstawowej.Podręcznik powstał we współpracy z moim przyjacielem, dr. Dariuszem Wójcikiem, który wykłada geografię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Dr Wójcik dba o poprawność merytoryczną, a także służył radą przy opracowywaniu koncepcji serii oraz przy układaniu spisu treści tej książki.

Jak podręcznik jest skonstruowany? Znajdziemy w nim 15 lekcji, a każda nadaje się na 90 minut pracy w klasie. Lekcje są jednak tak skonstruowane, aby dało się skorzystać z poszczególnych arkuszy (nie ma przechodzenia tekstów czy ćwiczeń na kolejną stronę), więc można lekcję dowolnie adaptować. Wszystkie teksty – a będzie ich łącznie 30 – zostaną nagrane, a do książki będzie dołączona płyta CD z nagraniami w formacie MP3. Podręcznik będzie więc pozwalał na rozwijanie sprawności czytania i/lub słuchania.

W każdej lekcji znajdziemy ćwiczenia leksykalne, w tym słowotwórstwo oraz kolokacje (w książce znajdzie się 15 grup kolokacyjnych). Myślę, że gimnazjaliści i licealiści bardzo skorzystają z tzw. "guided writing", gdyż takie ćwiczenie również zdecydowałem się uwzględnić. Do tego w każdej lekcji znajdziemy komponent zabawowy w postaci krzyżówki, dużej ilustracji do opisania lub ćwiczenia typu Word Search, Odd Man-out, Word Snake.

Rzecz jasna książka będzie wydana w oprawie z tzw. spiralką. Będzie w niej dużo ilustracji, a na końcu klucz do ćwiczeń. To na razie wstępna informacja o książce. A żeby narobić wszystkim smaka, zamieszczam okładkę :)

Podręcznik ukaże się w wydawnictwie Polonsky www.polonsky.pl . Już w październiku na fanpejdżu wydawnictwa pojawią się pierwsze konkursy, w których będzie można wygrać egzemplarz tej książki, więc zachęcam do polubienia http://www.facebook.com/polonskypublishing

niedziela, 29 września 2013

1001 samochodów, o których marzysz


Jutro ma premierę książka "1001 samochodów, o których marzysz". Jest to kolejna książka z serii "1001...", a dla mnie druga, gdzie jestem współautorem tłumaczenia. Z ogromną przyjemnością wszedłem w świat pojazdów z 60. i 70. XX wieku. Książkę przygotowało wydawnictwo Elipsa, a jej dokładniejszy opis można znaleźć tutaj.