środa, 3 października 2012

Polecanki podręcznikoweW pracy lektora ścierają się u mnie dwie tendencje: jedna z nich to chęć maksymalnego ułatwienia sobie pracy, a druga to bezustanna ciekawość nowych książek i podręczników. Posiadam więc pewien żelazny zasób "znanych i lubianych" materiałów, ale przeglądam różne książki i eksperymentuję od czasu do czasu. Nie znoszę korzystać z typowych podręczników – przeważnie jednostki są długie, a ćwiczenia wymagają pracy w parach lub w grupie (a tego nie jestem w stanie zapewnić, ucząc indywidualnie). Lubię za to wszelkie książki poświęcone gramatyce, słownictwu, czy też poszczególnym "skillom". Trafiają się wśród nich prawdziwe perełki, np. "Improve You IELTS Writing Skills" (znakomita książka ucząca pisania w niesamowicie  konkretny i konsekwentny sposób), "First Certificate Writing" (seria Longman Exam Skills, doskonała, wszechstronna pozycja), czy seria "Check Your..." poświęcona słownictwu wydawnictwa A & C Black. Poniżej dwa moje niedawne odkrycia.

Oxford Living Grammar

Jedna z klientek przywiozła z pobytu w UK trzy podręczniki "Oxford Living Grammar", które poleciła jej lektorka ze szkoły językowej. Zaczęliśmy wykorzystywać te książki jako materiały wspomagające i efekt był znakomity. Każda książka składa się z 30 jednostek, które podzielone są na dwa mniejsze bloki tematyczne, a każdy taki blok ma objętość dwóch stron. W bloku tematycznym, po lewej stronie znajduje się krótkie, syntetyczne wprowadzenie do tematu, a potem mamy 3-4 ćwiczenia. Jak sama nazwa podręcznika ("living") wskazuje, język prezentowany jest w kontekście, więc przeważnie są to krótkie teksty, wypowiedzi, dialogi, emaile, czy fragmenty tekstów użytkowych.
Podręcznik idealnie się sprawdza jako źródło dodatkowych ćwiczeń, a modułowa budowa pozwala na sporą elastyczność (wybieramy sobie jednostkę, jaka nam jest aktualnie potrzebna). Do dyspozycji mamy trzy poziomy: Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate. Trzeba jednak pamiętać, że nawet pierwsza część podręcznika NIE nadaje się do uczenia początkujących, ale już idealnie sprawdzi się z "false-beginners". Obecnie będę używał też tej książki jako podstawowego, samodzielnego podręcznika. Zobaczymy, jak się sprawdzi.

Zalety:
Dobrze dobrany materiał do danego poziomuj językowego.
Modułowa, przejrzysta budowa.
Aktualne, żywe słownictwo.
Ćwiczenia gramatyczne z kontekstem.

Wady:
Podręcznik jest drogi, cena detaliczna to blisko 100 złotych.
Brak ćwiczeń "otwartych", koncentracja na zadaniach zamkniętych.

Więcej na temat książki tutaj


Repetytorium gimnazjalne. Poziom podstawowy i rozszerzony (Cambridge University Press)

Potrzebny był mi w tym roku podręcznik dla gimnazjalistów. Nie miałem do czynienia dawno z tym poziomem (jakoś ostatnio przez moje ręce przewijają się głównie maturzyści i dorośli), więc nie orientowałem się zbyt dobrze w ofercie rynkowej. Sympatyczne panie z księgarni "Za Orłem" poleciły mi "Rpetytorium gimnazjalne" autorstwa Anity Lewickiej i Anki Kowalskiej wydane przez CUP. Ponieważ między mną i książką zadziałała chemia zaraz po tym, gdy wziąłem ją do ręki, a cena była bardzo atrakcyjna, zdecydowałem się na zakup.
Układ książki jest bardzo wygodny: tematy opracowane są w siedmiu rozdziałach, a każdy z nich składa się z zestawu ćwiczeń na poziomie podstawowym, zestawu ćwiczeń na poziomie rozszerzonym oraz dwóch testów (na poziomie podstawowym i rozszerzonym). Ze zdolnym uczniem można przerobić jedną część – zestaw lub test – w 90 minut, a kiedy mamy mniej czasu go dyspozycji (lekcja trwa 45 lub 60 minut), część materiału możemy zadać do domu jako zadanie.
Bardzo podoba mi się pomysł odchudzenia książki z wszelki niepotrzebnych dupereli. Nie znajdziemy w niej więc dokładnych i szczegółowych wytycznych CKE (te są przecież na stronie tejże instytucji). Nie znajdziemy w niej miliona alternatywnych ćwiczeń (korepetytor ma przecież do dyspozycji 30 godzin w ostatniej klasie gimnazjum). Nie znajdziemy w niej wyjaśnień w rodzaju "jak rozwiązywać zadania typu multiple choice" (zraża mnie zawsze podchodzenie do ucznia i do nauczyciela jak do zupełnych debili). Odchudzanie poszło też dalej: nagrania do książki zamieszczone są na stronie internetowej wydawnictwa. Tam też znajdziemy zapis nagrań oraz pomysły na lekcje.
Dostajemy po prostu "lean, mean, killing machine", czyli świetny podręcznik do szybkiej pracy w domu, na korkach czy na kursie przygotowawczym do egzaminu gimnazjalnego.

Zalety:
Odchudzona książka (144 strony!) z przejrzysty układem.
Paski ze słownictwem na marginesach stron.
Sympatyczna szata graficzna, wyraźne i jednoznaczne ilustracje.
Niska cena – bez zniżek książka kosztuje ok. 35 złotych.

Wady:
Niektóre tematy dobrane "pod publiczkę" szybko się zdezaktualizują.


Więcej na temat książki tuta

3 komentarze:

  1. Dzięki wielkie za repetytorium gimnazjalne, właśnie szukałem jakiegoś dobrego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety są świetne tytuły, które w Polsce osiągają astronomiczne ceny. Jest np. seria "Oxford Word Skills", którą mogę serdecznie polecić. Czasami na amazon.co.uk można znaleźć okazję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale z drugiej strony kupujemy książkę, z której będziemy korzystać przez kilka lat. więc koszt się rozłoży na wiele, wiele zajęć :)

    OdpowiedzUsuń