środa, 27 marca 2013

Praktyczny kurs wymowy angielskiej dla Polaków


W kwietniu bieżącego roku ma się ukazać podręcznik pt. „Praktyczny kurs wymowy angielskiej dla Polaków” autorstwa Andrzeja Porzuczka, Arkadiusza Rojczyka i Janusza Arabskiego. Miałem przyjemność zapoznać się już z tą książką i napiszę to od razu: gorąco polecam.

Podręcznik powstał z myślą o Polakach. Z tego względu napisany został po polsku i prezentuje zagadnienia związane z wymową głównie pod kątem problemów, jakie przysparzają one Polakom. Autorzy – angliści z Uniwersytetu Śląskiego – w pierwszej części podręcznika prezentują krótko i przystępnie podstawowe aspekty wiedzy o wymowie w postaci 4 lekcji: gdzie i jak powstają głoski, jakie są ich rodzaje głosek, oraz jak posługiwać się zapisem fonetycznym. Kolejne trzy części podręcznika to lekcje zgrupowane w następujący sposób: wymowa angielskich samogłosek i dwugłosek (15 lekcji), wymowa angielskich spółgłosek (4 lekcje) oraz wymowa na poziomie zdania – prozodia (4 lekcje).

Jak wspomniałem wyżej, podręcznik napisany jest po polsku, lecz autorzy podają w nawiasach terminologię angielską, co z pewnością docenią studenci filologii angielskiej. Materiał podawany jest prostym, przystępnym językiem, lecz bez pójścia „na skróty”; wszystko jest rzetelenie i jasno wytłumaczone. Kiedy trzeba, materiałowi towarzyszą ładne, kolorowe i wyraźne ilustracje przedstawiające narządy mowy.

Podręcznik ma w nazwie „praktyczny”, więc jak przedstawia się sprawa z ćwiczeniami? Jest ich bardzo dużo – wydawca podaje, że CD zawiera ponad 300 nagrań w postaci MP3. Same lekcje poświęcone wymowie są konkretne i opierają się w dużej mierze na nagraniach, którym towarzyszą krótkie komentarze. Autorzy zwracają uwagę na sposób artykulacji, pisownię, „minimal pairs” (wyrazy różniące się jednym dźwiękiem), a na końcu lekcji pozwalają przećwiczyć materiał na poziomie fraz i zdań. Każda lekcja kończy się osobnym modułem zawierającym ćwiczenia powtórzeniowe.

Ogromnym plusem jest to, że autorzy wyszli poza poziom wyrazu i przygotowali lekcje poświęcone zdaniu angielskiemu. Znalazło się w nich miejsce na takie zagadnienia jak: akcent główny i poboczny, akcent zdaniowy, formy słabe, elizja czy rytm wypowiedzi. Bardzo dużo miejsca poświęcone jest też intonacji. Ostatnią część książki stanowi obszerny zbiór dodatków oraz pełny klucz do ćwiczeń, pozwalający na samodzielne korzystanie z podręcznika.

Myślę, że od czasu podręcznika do wymowy Bronisławy Bałutowej nie mieliśmy tak dobrej publikacji. Książki W. Jassema („Exercises in English Pronunciation”) czy W. Sobkowiaka („English Phonetics for Poles”) to podręczniki akademickie, które nie nadają się do wykorzystania przez „przeciętnego zjadacza orzeszków”. Seria podręczników wydawnictwa Cambridge University Press – „English Pronunciation in Use” – jest co prawda napisana przystępnie, lecz z oczywistych względów nie jest zaprojektowana z myślą o Polakach. Również cena tej publikacji jest bardzo wysoka. Lepiej więc zaopatrzyć się w podręcznik „ Praktyczny kurs wymowy angielskiej dla Polaków” :)

Podsumowanie

Dla kogo? – studenci filologii angielskiej (It's a must!), uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zainteresowani angielskim, nauczyciele pragnący odświeżyć sobie wymowę

Co w książce? – 23 przejrzyste lekcje, ponad 300 nagrań MP3, obszerny klucz

Kim są autorzy? – angliści zajmujący się fonetyką i fonologią: dr hab. Andrzej Porzuczek sylwetka naukowa, dr Arkadiusz Rojczyk sylwetka naukowa

Gdzie? – Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/5491

Za ile? – 42,00 złote (Peanuts!)
4 komentarze:

 1. A czy wiadomo już, kiedy wyjdzie Pana książka "US at a Glance"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabrzmi to absurdalnie, ale wydawnictwo mając gotową już i poskładaną książkę (po korekcie) nie chce podać autorom choćby orientacyjnej daty wydania...

   Usuń
 2. a to polska wlasnie ;) pozdrawiam, kasia wylecial

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiedzmy raczej, że to ten konkretny wydawca :)

  OdpowiedzUsuń