poniedziałek, 30 września 2013

Nowy podręcznik – Let's Visit Ireland


Najwyższa już pora uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić, nad czym pracuję od kilku miesięcy. Z początkiem 2014 roku premierę będzie miał podręcznik mojego autorstwa pod tytułem Let's Visit Ireland. Jest to tzw. photocopiable resource book, czyli książka z materiałami do kopiowania. Podręcznik prezentuje różnorakie aspekty geografii, historii, kultury oraz życia codziennego Irlandii, czyli Republiki Irlandii oraz Irlandii Północnej. Książka przeznaczone jest jako materiał pomocniczy dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także szkół językowych. Poziom określam na B1/B2, ale myślę, że przyda się też w szkole podstawowej.Podręcznik powstał we współpracy z moim przyjacielem, dr. Dariuszem Wójcikiem, który wykłada geografię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Dr Wójcik dba o poprawność merytoryczną, a także służył radą przy opracowywaniu koncepcji serii oraz przy układaniu spisu treści tej książki.

Jak podręcznik jest skonstruowany? Znajdziemy w nim 15 lekcji, a każda nadaje się na 90 minut pracy w klasie. Lekcje są jednak tak skonstruowane, aby dało się skorzystać z poszczególnych arkuszy (nie ma przechodzenia tekstów czy ćwiczeń na kolejną stronę), więc można lekcję dowolnie adaptować. Wszystkie teksty – a będzie ich łącznie 30 – zostaną nagrane, a do książki będzie dołączona płyta CD z nagraniami w formacie MP3. Podręcznik będzie więc pozwalał na rozwijanie sprawności czytania i/lub słuchania.

W każdej lekcji znajdziemy ćwiczenia leksykalne, w tym słowotwórstwo oraz kolokacje (w książce znajdzie się 15 grup kolokacyjnych). Myślę, że gimnazjaliści i licealiści bardzo skorzystają z tzw. "guided writing", gdyż takie ćwiczenie również zdecydowałem się uwzględnić. Do tego w każdej lekcji znajdziemy komponent zabawowy w postaci krzyżówki, dużej ilustracji do opisania lub ćwiczenia typu Word Search, Odd Man-out, Word Snake.

Rzecz jasna książka będzie wydana w oprawie z tzw. spiralką. Będzie w niej dużo ilustracji, a na końcu klucz do ćwiczeń. To na razie wstępna informacja o książce. A żeby narobić wszystkim smaka, zamieszczam okładkę :)

Podręcznik ukaże się w wydawnictwie Polonsky www.polonsky.pl . Już w październiku na fanpejdżu wydawnictwa pojawią się pierwsze konkursy, w których będzie można wygrać egzemplarz tej książki, więc zachęcam do polubienia http://www.facebook.com/polonskypublishing

8 komentarzy:

 1. Ciekawe. Może kiedyś przyjdzie czas na podręcznik o Kanadzie? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem w ten sposób – podręcznik "Let's Visit Ireland" w założeniu jest początkiem serii ;)

   Usuń
 2. Świetnie, gratuluję!

  Przy okazji bardzo proszę o informację czy gdzieś jeszcze można dostać Pańską publikację "UK at a Glance"?


  Martyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa.

   Wydawnictwo nie wykonało dodruku książki i nie wiem, jak długo taka sytuacja się utrzyma. Proszę pisać do marta.pawlus [at] wszpwn.com.pl. Może systematyczny nacisk na WSz PWN skłoni redakcję do wydania książki.

   Pozdrawiam
   YEA

   Usuń
 3. Dzień dobry. Dziś podłączyłem się do obserwatorów Pańskiego bloga. Powód jest dosyć prozaiczny. Od dwu i pół roku zanurzyłem się w nauce J Angielskiego. Jest to dosyć duże wyzwanie, bo mój wiek nie jest "idealny", lub choćby "prawie idealny" do rozpoczęcia nauki. Ale wszystko można nadrobić ilością treningu i doborem materiału do nauki. Dużą zachętą jest postęp. Co prawda zawsze się śmieję że po pierwszym roku nauki, na wczasach w Grecji potrafiłem zamówić jedno piwo dla siebie i jednego drinka dla swojej żony, ale w następnym roku to już jakby dwa. Na Pańskiego bloga napotkałem szukając informacji o FCE. Przeczytałem i jestem. Poczytam więcej i będę obserwował. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa. Pozyskanie nowego czytelnika bardzo mnie cieszy :)

   Usuń
 4. te podręczniki to są takie na dwa razy czasami, mam nadzieję, że Twój okaże się ciekawy i będzie sie trzymał tematyki ja mam na studiach taki nieprzyjemny w użytkowaniu podręcznik ale powiem Ci ze w przyszłym roku ma wyjśćfilm fajny i może przy okazji tez o nim napiszesz jakiś pościk bo no przynajmniej mi wydaje się ze jest ciekawy https://www.facebook.com/olivegreenthemovie serdecznie Cię pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurde, ale fajny blog. Będę zaglądać częściej ;)

  http://ratschlaegefuerunternehemer.wordpress.com/2013/11/20/ist-meine-firma-ubernahmewurdig/

  OdpowiedzUsuń