piątek, 27 września 2013

O wygranych i przegranych, czyli rzecz o emigrantach z PolskiDla Martynki


Ten artykuł został sprowokowany wpisem, jakiego na Facebooku dokonała jedna z moich były studentek. Jest to osoba, która kilka lat temu po studiach wyjechała z Polski, pracowała w kilku krajach i skończyła kolejne studia, tym razem już za granicą. We wpisie oznajmia, że wyjazd z ojczystego kraju dał jej dużo. Potraktujemy więc jej wpis, jako pretekst to rozważań, czy emigracja z Polski to rzecz dobra czy zła.

Jeszcze dziesięć lat temu wyjazd z Polski był rzeczą bardzo drogą i bardzo kłopotliwą. W tzw. "Europie" byliśmy obywatelami drugiej kategorii, a przeprowadzka była uciążliwa i droga. Problematyczne było uznawanie wykształcenia oraz kwalifikacji. Po naszym wejściu do Unii Europejskiej granice nagle się otworzyły, a spadek choćby cen biletów lotniczych doprowadził do tego, że wiele, naprawdę wiele osób pomyślało: "Może warto wyjechać?".

Ważnym powodem dla wielu emigrujących była zapaść gospodarcza, jaka zapanowała w Polsce w latach 2003-2005. Pamiętam sam, jak przecierałem oczy ze zdumienia w sklepach widząc galopujące ceny, a to co działo się na stacjach benzynowych przypominało horror. Wielu ludzi, szczególnie młodych, stało przed dylematem: albo żreć przysłowiową trawę albo wyjechać. I wyjechało.

Głównym kierunkiem dla wyjeżdżających stała się Wielka Brytania, po części ze względu na wysokie zarobki (rzecz jasna w porównaniu z ówczesnymi polskimi), a po części ze względu na łatwość przenosin. Wynajęcie pokoju czy mieszkania jest bardzo łatwe, a praca była w ilości nielimitowanej. (To ostatnie sformułowanie rozumieć dosłownie, ponieważ w UK nie istnieje żaden oficjalny limit nadgodzin, którego pracownik nie może przekroczyć. Pracujesz tyle, ile chcesz.)

Po części idea wyjazdu za granicę uwiodła też "młodych, zdolnych". Wreszcie mogli rozwinąć skrzydła, wyrwać się z polskiego marazmu i bylejakość, popracować w innym kraju, skonfrontować się z zachodnimi koledżami i uniwersytetami. Wydaje mi się, że wpuszczenie nas do Unii Europejskiej miało to właśnie na celu: uwieść fachowców i odebrać nam młodych, pracowitych ludzi. Otwarcie granic dało Polakom wolność, lecz jest w moim przekonaniu wolność w zaspokajaniu swojego egoizmu i swoich pragnień. Dlaczego tak myślę?

Społeczeństwo jest czymś więcej niż sumą jednostek. Działając w pojedynkę lub z rodziną jesteśmy w stanie zbudować dom i zapewnić sobie w miarę godny byt, lecz nasze możliwości kończą się – niemalże dosłownie – na naszym podwórku. Sami nie zbudujemy drogi, nie zapewnimy sobie skutecznej opieki medycznej, nie zorganizujemy edukacji. Do tego musimy mieć pewne instytucje, które – przynajmniej w teorii – będą dbały o to, żebyśmy mieli prąd, wodę i gaz przez 24 godziny na dobę, które zapewnią nam ochronę policji i podeślą karetkę, kiedy dostaniemy zawału. Oczywiście większość czytelników parsknęła właśnie śmiechem, ale proszę czytać dalej.

Nasze społeczeństwo, polskie społeczeństwo, działa. Kulawo, bo kulawo, ale jednak działa. Jednym z przejawów tej działalności jest edukacja. Kiedy urodzi się mały Antek czy Kasia, wiemy, że za siedem lat pójdą oni do szkoły. Ale, ale... Ktoś tę szkołę musiał wybudować; ktoś musiał wykształcić nauczyciela, który w tej szkole uczy; ktoś musiał zbudować chodnik, po którym Antek i Kasia będą szli do szkoły. Te rzeczy nie wzięły się z powietrza. Za zapewnienie infrastruktury (to szkoła, kreda i tablica) ktoś musiał zapłacić i byli to podatnicy. Za pensje nauczycieli, którzy edukowali Kasię i Antka, też musiał ktoś zapłacić. Zgadza, płacili podatnicy. I istnieje domniemanie, cicha umowa społeczna, że Kasia i Antek niejako zwrócą te pieniądze, pracując w naszym kraju i płacąc tu podatki.

Widać tu jasno i wyraźnie perfidię rządów krajów takich jak Wielka Brytania czy Niemcy, które zaplanowały i prowadzą względem Polski politykę neokolonialną. Tak jak przez setki lat Brytyjczycy rabowali swoje kolonie wywożąc z nich surowce i towary, tak samo teraz drenują nasze społeczeństwo kradnąc to, co mamy najcenniejsze: młodych, zdolnych, pracowitych ludzi.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Na naszej działce sadzimy jabłonkę. Przez kilka lat podlewamy ją, przycinamy, dbamy o nią i czekamy, aż pojawią się pierwsze jabłka. Jest to nasza inwestycja i liczmy na zysk w postaci smacznych i zdrowych jabłek, które zjemy z naszą rodziną. Kiedy już na drzewku pojawiły się i dojrzały pierwsze jabłka, przychodzi w nocy złodziej i je kradnie. Nasz "zysk" wyparował, a na kolejne jabłka musimy czekać przez rok.

Alegoria jest oczywista. Jabłkiem jest polskie dziecko, które przez wiele lat pielęgnujemy i w które inwestujemy. Przede wszystkim dzieckiem zajmują się rodzice i to oni poświęcają mu horrendalną ilość czasu i pieniędzy. Jednak w dziecko inwestuje też społeczeństwo i tego nikt nie może kwestionować. Nad Antkiem i Kasią w szkole męczy się pani Ania, która uczy je czytać i pisać. Potem pałeczkę przejmują kolejni nauczyciele i wkładają oni niekiedy mniej, a niekiedy więcej energii w uczenie Antka i Kasi. Edukacja trwa trzynaście lat ("zerówka" jest obowiązkowa) i kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rzecz jasna, rodzice płacą za to w podatkach, ale kosztem kształcenia jesteśmy niejako obciążeni po równo (nie sposób ustalić, kto płaci za kogo). Analogia ze złodziejem jest nie do końca prawdziwa: dzieci to nie jabłka i mają wolną wolę. Na to właśnie liczą Niemcy, Brytyjczycy czy Francuzi.

Dziwnym nie jest, że młody człowiek chce poznawać obce kraje, a często też chce zarobić na "godne" życie. Dlatego politycy unijni wyją zgodnym chórem o wolności wyboru, o prawie do samostanowienia się, o prawie do swobodnego poruszania się. Doskonale bowiem wiedzą, że z krajów takich jak Polska nie wyjadą emeryci czy pięcioletnie dzieci, ale właśnie młodzi ludzie. Na Zachód będzie ich pędzić ciekawość świata, ambicje, a najczęściej przymus ekonomiczny (co na polski tłumaczy się "nie mam co włożyć do gara"). Jabłko więc chce być zerwane i ukradzione, ponieważ politycy zachodniej Europy tak sprytnie zaprojektowali ten system.

Z punktu widzenia naszego, polskiego społeczeństwa jest to jednak zwykła kradzieć. Człowiek, który emigruje z Polski, nie pracuje tutaj, nie płaci tu podatków, nie buduje tutaj społeczności. Przez kilkanaście lat – niekiedy ponad dwie dekady – pielęgnujemy, uczymy i edukujemy dziecko, a potem tracimy je. Powtórzmy to wyraźnie: tracimy młodego, zdolnego, pracowitego człowieka w szczycie możliwości fizycznych i intelektualnych. Nie piszę tutaj o osobach, które wyjeżdżają na kilka tygodni czy kilka miesięcy, by podreperować swój budżet. Piszę o ludziach, którzy wybrali pracę na zachodnich uniwersytetach. Piszę o ludziach, którzy od kilku lat mieszkają i pracują poza granicami kraju, a do Polski wpadają okazyjnie. Proszę mnie dobrze zrozumieć. Nie oceniam tu indywidualnych decyzji, ani wyborów podjętych przez konkretnych ludzi. Nie mnie to robić. Jednak warto zdać sobie sprawę z istnienia zaiste diabelskiego mechanizmu, który działa jak odkurzacz i odsysa nam co roku kilkadziesiąt tysięcy osób z rynku pracy.

Co dzieje się z emigrantami? Na pewno wiele osób czytających ten wpis pomyślało sobie: Przecież w emigracji nie ma nic złego. Przecież ci ludzi wyjadą, a potem wrócą. Przecież będą przesyłać pieniądze do Polski, będą potem zakładać tu firmy. Wrócą doświadczeni i zahartowani, z pomysłami i kapitałem. O'rly? Nie uważam, by tak miało się stać.

Od wejścia do Unii Europejskiej minęło już kilka lat (za chwilę będzie to dekada). Jakoś nie widać fali wracających z kapitałem i pomysłami. Dzieje się tak dlatego, że emigranci starają się ułożyć sobie życie na Zachodzie. Wynajmują domy, potem je kupują. Potem kupują jeszcze większe. Mają stabilną i dobrze płatną pracę. Zakładają swoje własne firmy. A wiele z tych osób ma dzieci. Stąd decyzja, aby zostać, aby przepracować "jeszcze jeden rok", z którego robi się kolejny rok i kolejny... Po kilku latach nie ma już do czego wracać, ponieważ nikt zdrowy na umyśle nie wróci do zarobków rzędu 1200-2000 złotych na rękę. A próba zbudowania w Polsce własnej firmy mało komu się udaje. Dlatego ci ludzie zostaną w Anglii, Irlandii, Niemczech czy Holandii na wiele, wiele lat. Być może dopiero na starość zdecydują się o powrocie do Polski, gdyż dziwnie to umierać na obcej ziemi.

Diabelskie to zaiste. Pozwalają nam odwalić czarną robotę z wychowaniem i wprowadzeniem w życie młodych ludzi, a potem je od nas, uwodząc je zarobkami i możliwościami. A potem będzie jeszcze gorzej. Za kilkanaście lat zwali się do Polski rzesza emerytów, którzy zażądają dostępu do szpitali, przychodni zdrowia i domów opieki. I kolejny raz będziemy odwalać brudną, niewdzięczną robotę, gdyż ktoś będzie musiał zajmować się tymi starymi ludźmi. Oczywiście, przywiozą oni swoje emerytury, będą mieli zgromadzony pewien kapitał, jednak nie zajmą się budowaniem społeczeństwa, a jeśli już to będą czynić to w niewielkim stopniu, gdyż człowiek w wieku sześćdziesięciu lat nie może już mieć dzieci i nie ma ochoty na ryzykanckie pomysły typu założenie "start-upa".

I na tym polega właśnie neokolonializm XXI wieku: na bezwzględnym i konsekwentnym wydrenowaniu zasobów z innych krajów, a tymi zasobami są obecnie ludzie. To młodzi ludzie mają pomysły i energię, by te pomysły wcielać w życie. To oni są gotowi ponieść ryzyko, by zmienić coś w swoim życiu. I teraz pora na uderzenie się we własną pierś – moje pokolenie, czyli pokolenie obecnych czterdziestolatków, oraz pokolenia starsze, gdzieś popełniły błąd. Nie zapewniliśmy młodym ludziom odpowiednich warunków do pracy i rozwoju. I nie nauczyliśmy młodych ludzi, że jeśli są niezadowoleni z warunków życia w Polsce, to nie powinni z niej uciekać, lecz starać się ją zmienić.

Decyzja o emigracji jest decyzją bardzo trudną. Niekiedy jest to decyzja podjęta w sposób pozytywny (wyjeżdżamy świadomie, kierując się chęcią zdobycia doświadczenia i wiedzy), lecz bardzo często emigracja jest tylko ucieczką. Jednak każdy emigrant to człowiek przegrany – być może tylko na pewien czas – dla społeczeństwa polskiego, gdyż jest to osoba, która podjęła decyzję kierując się wyłącznie interesem własnym. Każdy emigrant może jednak stać się jednostką wygraną dla polskiego społeczeństwa, kiedy zda sobie sprawę z tego, że przebywając za granicą w niczym nie poprawia sytuacji społeczeństwa, które zostawił za sobą, a bycie Polakiem to coś więcej niż posiadanie paszportu z orzełkiem.

Daleki jestem od narzucania komukolwiek co ma robić i jakie decyzje ma podejmować. Być może emigracja na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jest dobra. Być może warto wyjechać do "Ju-Kej", postudiować, popracować, a potem wrócić do Polski. Być może warto poznać miłość swojego życia w postacji Grega czy Lucy i zdecydować się na pozostanie w zagranicznym kraju. Konsekwencje swoich decyzji poznamy dopiero po wielu, wielu latach. Dlatego jedyna rzecz, o którą proszę, to zastanowienie się nad kilkoma kwestiami. Dlaczego wyjeżdżam z Polski? Co takie pociąga mnie w obcych krajach, że decyduję się na wyjazd? Co takiego uwiera mnie w Polsce, że chcę wyjechać? Czy uważam, że mam jakiś dług względem polskiego społeczeństwa? Jeśli tak, na czym on polega i jak chcę go spłacić?

Jeśli jesteś emigrantem i chcesz sobie postawić te pytania – wygrałeś. A prawdziwymi przegranymi będą ci, którzy wzruszą ramionami i powiedzą: "O czym pieprzysz koleś. Wali mnie to". Prawdziwy Polak myśli o swoim kraju i społeczeństwie, które go ukształtowało, i zadaje sobie takie pytania. Niezależnie od tego, czy aktualnie przebywa w Bielsku-Białej, Bradford czy Lejdzie.

(Autor tego wpisu spędził rok w Anglii, wycierając półki w markecie Tesco w Bracknell.)


7 komentarzy:

 1. Panie Romanie, zgadzam sie z Panem, ze jako emigrantka, nie place podatkow w Polsce, nie przyczyniam sie do rozwoju spoleczenstwa, ktore mnie wychowalo. Kraj, w ktorym sie osiedlilam, przywital mnie juz jako osobe uksztaltowana w Polsce, z systemem wartosci, jaki mi wpajano w szkole i w domu, z ukonczona szkola i studiami, za co placili polscy podatnicy, bo przeciez edukacja w Polsce jest darmowa. Wyjechalam z Polski z zamiarem wyszlifowania mojej znajomosci jezyka niemieckiego, bo po studiach filologicznych, zdawalam sobie sprawe, ze najlepiej szkolic jezyk u "native'ow". Przypadek sprawil, ze zostalam w kraju, do ktorego wyjechalam, bo postanowilam sprobowac ukonczyc tam studia. Bylam prawie na ich ukonczeniu, gdy dostalam propozycje pracy, ktora zapewnia mi stabilizacje finansowa. Nie jestem w stanie powiedziec, czy w Polsce moglabym liczyc na to samo, bo nie probowalam nigdy starac sie o prace w mojej ojczyznie. Ale widze moja rodzine, brata, znajomych, ktorzy sa rozgoryczeni pogarszajaca sie sytuacja na rynku pracy w Polsce, trudnoscia w znalezieniu posady, placy, ktora nie pozwala na utrzymanie sie bez mieszkania u rodzicow, a o oszczednosciach mozna zapomniec. Nie zapominam o polskich korzeniach, udzielam sie w instytucjach polonijnych w kraju, gdzie sie osiedlilam, staram sie promowac tutaj moja ojczyzne. Dla Polski jestem pewnie ta "skradziona" mloda, wyksztalcona Polka, ktora mogla walczyc i starac sie zmieniac polskie spoleczenstwo. Faktycznie, mialam takie plany, wrocic do Polski, znalezc prace w wiekszym miescie, wykorzystac moja wiedze nabyta za granica. Jednak nie jestem juz sama, bo jestesmy "my" - ja z Polski, on z Niemiec, a mieszkamy w jeszcze innym kraju. Wlasnie to "my" decyduje, ze decyzje o przyszlosci, o kraju, gdzie beda sie wychowywac nasze dzieci, podejmniemy wspolnie. Jednak one nigdy nie zapomna o korzeniach swoich rodzicow, bo beda uczone i polskiego i niemieckiego. A nuz przypadek sprawi, ze nie my, a nasze dzieci postanowia wrocic do jednego z krajow swoich rodzicow i tam rozwijac spoleczenstwo... Jak Pan pisze, nigdy nie wiemy, co zrobimy dobrze, a co zle. Konswekwencje swojej decyzji o emigracji poznam za kilkanascie lat. Kasia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za obszerny i rozbudowany komentarz.
  Chciałbym się odnieść do dwóch kwestii. Po pierwsze, nie oceniam indywidualnych wyborów, gdyż podejmowane są z różnych przyczyn i będą owocowały różnymi konsekwencjami.
  Po drugie, pisze Pani o tym, że ma Pani „rodzine, brata, znajomych, ktorzy sa rozgoryczeni pogarszajaca sie sytuacja na rynku pracy w Polsce, trudnoscia w znalezieniu posady, placy, ktora nie pozwala na utrzymanie sie bez mieszkania u rodzicow, a o oszczednosciach mozna zapomniec”. Otóż ci właśnie ludzie doprowadzą do tego, że sytuacja w Polsce się zmieni, a stanie się tak dlatego, że ludzie niezadowoleni ze swojej sytuacji zaczynają myśleć i szukać sposobu zmiany tej sytuacji. Co najważniejsze, doprowadzą oni do zmiany sytuacji w Polsce, gdyż po prostu są TU, a nie TAM. A działać wspólnie można tylko wtedy, kiedy jest się razem i dzieli się wspólne cele. Wierzę, że społeczeństwo polskie już w niedługim czasie obudzi się i powie: „Tak nie może być”. Zresztą pierwsze oznaki tego procesu już widać.
  Chciałbym jeszcze odnieść się do jednego sformułowania. „ (...) przeciez edukacja w Polsce jest darmowa”. Otóż edukacja w Polsce NIE jest darmowa. Ktoś musi zapłacić pensję nauczycielom oraz pracownikom obsługi szkolnej. Ktoś musi ponieść koszty grzania, elektryczności czy remontów szkolnych. Edukacja jedynie nie jest opłacana bezpośrednio z kieszeni rodziców (nad bardzo ubolewam, gdyż jest to jedyne uczciwe rozwiązanie). Edukacja w Polsce, tak jak wszędzie na świecie, kosztuje.
  Kwestia dzieci urodzonych na obczyźnie wygląda dokładnie tak jak Pani pisze. Tylko przypadek mógłby zdecydować o tym, że Pani dziecko wróci do Polski. Dzieci najczęściej zostają w kraju, w którym się urodziły, ponieważ one już NIE są Polakami, w tym sensie, że nie wychowały się i nie edukowały się w Polsce. Ich krajem jest kraj dzieciństwa. Zresztą temat dzieci na emigracji oraz dzieci emigrantów urodzonych na obczyźnie to temat zasługujący na osobny wpis.
  Jeszcze raz dziękuję za obszerny komentarz. Mam nadzieję, że niejeden raz pogadamy o sprawach polskich i niepolskich choćby na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Zresztą temat dzieci na emigracji oraz dzieci emigrantów urodzonych na obczyźnie to temat zasługujący na osobny wpis."

  Bardzo liczę na wpis na ten temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lista tematów "do wrzucenia na bloga" rośnie szybciej niż mi tematy "schodzą" :(

   Usuń
 4. Ja tez czekam :) Zreszta ten wpis powyzej bardzo mi sie podoba i porusza kwestie, ktore wiaze sie z emigracje, a wiele osob nie zwraca na nie uwagi. Zgadzam sie, ze edukacja nie jest darmowa w sensie takim, ze podatnicy za nia placa, ale faktycznie, rodzice nie placa za edukacje czesnych itp. Skad moja wypowiedz. Jestem ciekawa jak bede przebiegac te zmiany w polskim spoleczenstwie i jak Polska bedzie wygladac za 10 lat. Oby bylo to pozytywne zaskoczenie. Pozdrawiam i czekam na dalsze wpisy, Kasia

  OdpowiedzUsuń
 5. Poruszasz bardzo ciężki temat. Młody człowiek ma na jednej szali położyć godne, spokojne życie, a na drugiej własny patriotyzm, poczucie 'długu' i obowiązku wobec kraju, który go wychował? Ja z kraju nie wyjeżdżam, bo jestem przywiązana do kraju i miejsc, wśród których wyrastałam. Ale wg mnie głównym problemem i powodem drenowania polskiego społeczeństwa nie jest 'zbyt słabe patriotyczne wychowanie przez Twoje pokolenie' a sposób funkcjonowania naszego kraju. Skoro nie daje ono możliwości rozwoju, marnuje ogromny potencjał tkwiący w młodych ludziach, powoduje rozgoryczenie i lęk o przyszłość to... jak wymagać od ludzi, by czuli się zobowiązani wobec kraju? Kraj to ludzie, kraj to miejsca, ale kraj to też instytucje, które swoim funkcjonowaniem kształtują poziom życia mieszkańców. W moim przypadku poziom niezadowolenia i poczucia wykorzystywania przez władze osiąga poziom krytyczny, dlatego w takiej sytuacji nie można wymagać od obywatela lojalności wobec ojczyzny. Jako mieszkaniec tego kraju nie mam poczucia sprawczości, nie wierzę, że mogę za mojego życia swoimi decyzjami zmienić go na lepsze. Jest to cholernie smutne uczucie, ale tak właśnie czuję się w mojej ojczyźnie. Pięknej, pełnej potencjału, pracowitych ludzi i wielkich możliwości zmarnowanych świadomie przez chore rozwiązania systemowe, które tworzą ludzie, których ja sama nie mogę zmienić, mimo, że próbuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za przeczytanie tego postu i obszerny komentarz.
   Ja czekam na tę chwilę, kiedy ludzie zrozumieją, że tworzymy jedną wspólnotę i najwyższa pora, by zacząć zmieniać mechanizmy działania państwa. Ja wierzę, że tak się zrobić, a początkiem wszelkich zmian jest rozmowa. I dlatego na tym blogu pojawiają się też takie "bardzo ciężkie tematy".

   Usuń